English
version

ul. Smoleńsk 22/8 - marzec 2010

Projekt artystyczny i wystawa w procesie, której organizatorkami i kuratorkami były Cecylia Malik i Justyna Koeke


ul. Smoleńsk 22/8

fot. Cecylia Malik

ul. Smoleńsk 22/8

fot. Tomasz Wiech

Kuratorki projektu: Justyna Koeke, Cecylia Malik.

ul. Smoleńsk 22/8

fot. Tomasz Wiech

Po performensie Justyny Koeke.

Projekt poruszał problem genrtyfikacji i wyludnianiu się centrów miast. Kuratorki podjęły problem społeczny w momencie, kiedy ich rodzina została zmuszona do wyprowadzki z Kamienicy po trzykrotnym podniesieniu czynszu przez nowego hiszpańskiego właściciela. Rodzina artystek mieszkała w tym miejscu od 2 wojny światowej. Do dyskusji społecznej o polskich przemianach polityczno – ekonomicznych zostali zaproszeni artyści z Polski i Niemiec. W ten sposób zostały uzyskane 2 punkty widzenia problemu. Pierwszy, artystów polskich związanych z rodziną zmuszoną do przeprowadzki, zaangażowany i emocjonalny, drugi zdystansowany i widzący problem z zupełnie innej perspektywy.

Rodzice Cecylii i Justyny wyprowadzili się 15 marca, klucze mieli oddać 30 marca. Przez ten czas artyści przywrócili opustoszałem mieszkaniu jego wcześniejszy charakter, pracowali i mieszkali w nim jednocześnie. Mieszkanie na ulicy Smoleńsk 22/8 stało się wystawą otwartą 24 godziny na dobę, pracownią, miejscem spotkań i dyskusji, odbyły się w nim wykłady, koncerty, warsztaty, performensy i przyjacielskie spotkania. Projekt zyskał niezwykłe zainteresowanie mediów, środowisk artystycznych, ale i normalnych mieszkańców z okolicznych ulic, często znających problem z własnego doświadczenia.

Artyści biorący udział w projekcie: Demian Bern, Nikko Biernacka, Zbigniew Jarosz, Justyna Koeke, Łukasz Lendzinski, Piotr Madej, Cecylia Malik, Bartek Materka, Negradonna, Grupa Strupek, Kestutis Svirnelis, Mateusz Torbus, Pablo Wendel, Tomasz Wiech, Daniela Wolf.

ul. Smoleńsk 22/8

fot. Cecylia Malik

Pokój Dzieci.

ul. Smoleńsk 22/8

fot. Cecylia Malik

Aukcje rzeczy po przeprowadzce rodziców.

ul. Smoleńsk 22/8

fot. Mateusz Torbus

Wspólne gotowanie.

ul. Smoleńsk 22/8

fot. Cecylia Malik

Wywieszenie flagii hiszpańskiego developera.

ul. Smoleńsk 22/8

fot. Cecylia Malik

Urszulka Na Chuśtawce Zrobionej Przez Łukasza I Mateusza Lendzinskich.