English
version

Siostry Rzeki

Siostry Rzeki  fot. Stanisław Rozpędzik

fot. Stanisław Rozpędzik

Siostry Rzeki. Bądź rzeką! Wybierz swoją ukochaną rzekę z dzieciństwa lub tę, którą mijasz codziennie w drodze do pracy. Może to być duża lub mała rzeka, potok, strumień. Wielkość nie ma znaczenia, wszystkie są tak sama ważne. Niosą wodę, niosą życie. Ubierz się na niebiesko. Dołącz do Sióstr Rzek! Przybywaj rzeko Rabo, Dunajcu, Białko, Nido, Sanie, Pilico, Przemszo, Wdo, Mątowo... Spotkajmy się razem, niczym liczne dopływy Wisły i zamanifestujmy, że nie zgadzamy się na niszczenie przyrody.

Siostry Rzeki to akcja w obronie ostatnich naturalnych rzek Europy w tym Wisły przed planowaną drogą wodną E 40 oraz budową nowej wielkiej zaporę na Wiśle w Siarzewie. Akcja powstała by upowszechnić postulaty Koalicji Ratujmy Rzeki, która powstała, w 2017 jako reakcja na rządowe plany zagłady ostatnich naturalnych rzek.

Akcję wymyśliła i zainicjowała Cecylia Malik następnie zaprosiła do kolektywu Annę Grajewska i Agatę Bargiel, z którymi w 2017 roku działały, jako Matki Polki na Wyrębie.

Siostry Rzeki w 2018 zorganizowały liczne happeningi, podczas których, kobiety wchodzą do rzeki i śpiewają pieśń opracowaną przez Agatę Bargiel – trzymając tablicę z imionami wybranych przez siebie rzek. Koncepcja akcji jest taka, że na ratunek Wiśle przybywają jej siostry, inne rzeki a kobiety udzielają im głosu. Happeningom towarzyszą merytoryczne wystąpienia i apele z udziałem ekspertów z Koalicji Ratujmy Rzeki. Jeden z ważniejszych happeningów odbył się 8 lipca 2018 w okolicach Ciechocinka na miejscu planowanej zapory w Siarzewie, który został zorganizowany przez Siostry Rzekiwe wsółpracy z Fundacja Greenmind.

Happening Kraków 24.06.2018

Siostry Rzeki

fot. Stanisław Rozpędzik

Siostry Rzeki

fot. Stanisław Rozpędzik

Siostry Rzeki

fot. Stanisław Rozpędzik

Siostry Rzeki

fot. Aleksander Hordziej

Siostry Rzeki

fot. Grażyna Makara

Happening Ciechocinek 8.07.2018

Siostry Rzeki

fot. Tomasz Wiech

Siostry Rzeki

fot. Pan Tosz

Happening Warszawa 13.10.2018

Siostry Rzeki

fot. Agnieszka Brzeżanska

Początki

Siostry Rzeki

Wisła i jej dopływy, figurka ludowa z muzeum etnograficznego w Toruniu

Siostry Rzeki

Pierwsze Zdjęcie z Tabliczką